• ocena obecnego stanu firmy pod względem aspektów zrównoważonego rozwoju
Analiza kluczowych obszarów ESG (Environmental, Social, Governance) oraz określenie, jakie kroki organizacja już podjęła w bieżącej działalności, a gdzie istnieją potencjalne luki do wypełnienia w obszarze zrównoważonego rozwoju.
• analiza podwójnej istotności
Proces, który pozwala organizacjom zrozumieć w jaki sposób działalność firmy oddziałuje na środowisko naturalne i społeczeństwo oraz jak kwestie społeczne i środowiskowe wpływają na działalność jednostki i jej kondycję finansową. Podwójne podejście pozwala firmom zrozumieć kluczowe ryzyka i szanse w kontekście zrównoważonego rozwoju, jednocześnie pomagając w zarządzaniu ich wpływem na otoczenie.
• strategia zrównoważonego rozwoju
Strategia stanowi długoterminowy plan działania firmy, który integruje aspekty środowiskowe, społeczne i zarządcze w celu osiągnięcia trwałego wzrostu, przy jednoczesnym minimalizowaniu negatywnego wpływu na otoczenie. Powinna odpowiadać na globalne wyzwania, takie jak zmiany klimatu, nierówności społeczne, zużycie zasobów naturalnych, a także uwzględniać oczekiwania i potrzeby interesariuszy.
• analiza ryzyk klimatycznych
Analiza ta umożliwia identyfikację krótko-, średnio- i długoterminowych, fizycznych i transformacyjnych ryzyk związanych ze zmianami klimatu, a także szans jakie zmiany klimatu mogą przynieść. Celem analizy jest zachęcenie do aktywnego włączenia kwestii klimatycznych w zarządzanie przedsiębiorstwem, uwzględniając zasadę podwójnej istotności, tj. wpływu biznesu na klimat oraz klimatu na biznes.
• ślad węglowy organizacji
Stanowi punkt wyjścia do poznania wielkości emisji wynikających z prowadzonej działalności, zrozumienia własnego wpływu na środowisko, identyfikacji głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych i skutecznego zarządzanie nimi. Wiedza ta, umożliwia optymalizację kosztów, poprawę efektywności operacyjnej oraz gotowość na regulacje klimatyczne.
• plan zarządzania śladem węglowym w czasie/plan redukcji
Kompleksowa strategia mające na celu obniżenie emisji CO₂ oraz innych gazów cieplarnianych w działalności firmy. Plan ten jest kluczowy dla osiągnięcia celów klimatycznych, usprawnienia wydajności działań operacyjnych i budowania odpowiedzialnej środowiskowo organizacji.
• analiza działalności organizacji zgodnie z Taksonomią UE
Identyfikacja czy prowadzona działalność gospodarcza jest zrównoważona środowiskowo w oparciu o: wnoszenie istotnego wkładu w realizację co najmniej jednego z 6 celów środowiskowych, nie wyrządzanie poważnych szkód w odniesieniu do pozostałych celów, spełnienie Technicznych Kryteriów Kwalifikacji, prowadzenie zgodne z Minimalnymi Gwarancjami.
• sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju zgodnie ze standardem ESRS
Dyrektywa CSRD wprowadza obligatoryjne obowiązki sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw. Publikacja sprawozdań zgodnie z europejskimi standardami sprawozdawczości w zakresie równoważonego rozwoju (ESRS) staje się w organizacjach narzędziem służącym do zarządzania ryzykiem, określania odpowiedzialności za wpływ na środowisko naturalne, społeczeństwo i zarządzanie oraz pomaga budować zaufanie klientów, inwestorów i partnerów biznesowych.